19 հոկտեմբերի 2016 - 14:20 AMT
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Ադրբեջան և Հայաստան կայցելեն հոկտեմբերի երրորդ տասնօրյակում: Այդ մասին հայտարարել է ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը:
«Մենք մտադիր ենք տարածաշրջան այցելել հոկտեմբերի երրորդ տասնօրյակում: Կայցելենք Հայաստան, Ադրբեջան, կլինենք Ղարաբաղում: Հանդիպումներ կլինեն ղեկավարության, զինվորականների հետ: Մտադիր ենք քննարկել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, որոնք ուղղված են իրավիճակի կայունացմանը հակամարտության գոտում»,-ասել է Պոպովը, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Ըստ նրա, համանախագահները ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարության հետ կքննարկեն բանակցային գործընթացի հեռանկարները` հաշվի առնելով եղած աշխատանքային առաջարկները:
«Կճշտենք ռազմական իրավիճակը հակամարտության գոտում, որն, ըստ մեր գնահատականների, ապրիլյան իրադարձություններից հետո մինչև վերջերս հարաբերականորեն հանգիստ էր»,-ասել է նա:
Պոպովը մեկնաբանել է մի շարք ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններն այն մասին, թե պայմանավորվածություն կա ԼՂ 5 շրջան Ադրբեջանին հանձնելու վերաբերյալ:
«Մենք բազմիցս ենք խոսել ԼՂ մերձակա տարածքների հարցի մասին: Այդ խնդիրը պետք է համապարփակ դիտարկել կարգավորման մյուս տարրերի հետ միասին` ներառյալ Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցերը, փախստականների վերադարձը, ԼՂ-ն Հայաստանի հետ կապող միջանցքի պահպանումը, խաղաղապահ գործողությունը: Կարգավորման գործընթացը միասնական փաթեթ է և դրանից այս կամ այն կողմի նախընտրած առանձին կետերն առանձնացնելու բոլոր փորձերն անարդյունավետ են»,-հավելել է նա:
Ինչպես հայտնի է Բաքուն է կարգավորման փուլային տարբերակի կողմնակից: Ավելի վաղ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը` մեկնաբանելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի փուլային կարգավորման վերաբերյալ Ադրբեջանի ղեկավարի հայտարարությունները, ասել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջադրված փաստաթուղթը ենթադրում է ղարաբաղյան հիմնախնդրի՝ փոխադարձ զիջումների վրա հիմնված փաթեթային լուծում: «Այդ փաթեթային կարգավորման առանցքային տարրերից մեկն է Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշումը՝ համապատասխան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ պարտադիր իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության>,-ասել է նա:
ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն իր հերթին վերահաստատել է պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը՝ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցությունների ու փոխզիջումների միջոցով ու հավելել. «Բայց ինչպիսի՞ փոխզջում: Չի կարող լինել զիջում, այն էլ՝ միակողմանի: Փոխզիջումը պետք է լինի համարժեք: Այդ փոխզիջումը կամ կարգավորումը չպետք է գայթակղություն ստեղծի Ադրբեջանի մոտ, որպեսզի նա հարցը կարգավորի ռազմական ճանապարհով: Մենք ասել ենք, որ չի կարող լինել վերադարձ ոչ կարգավիճակի, ոչ սահմանների առումով»: