2 նոյեմբերի 2016 - 14:19 AMT
Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու քահանայապետ Ֆրանցիսկոս պապն ասել է, որ կանայք երբեք չեն կարող դառնալ կաթոլիկ եկեղեցու քահանաներ, հաղորդում է The Guardian-ը:
Պարբերականը նշում է, որ սրանով պապը պատասխանել է ֆեմինիստներին, որոնք ակտիվորեն պայքարում են այս ոլորտում կանանց իրավունքների առաջխաղացման համար:
Շվեդիայից Հռոմ վերադարձող պապական օդանավում լրագրողներին տված հարցազրույցի ժամանակ Ֆրանցիսկոս պապն ասել է, որ «դուռը փակ» է բոլոր միանձնուհիների առաջ, որոնք ցանկանում են քահանա դառնալ: Բացի այդ, կաթոլիկների հովվապետն ընդգծել է, որ արգելքը հավերժական է լինելու:
Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ կան բազմաթիվ հարցեր, որտեղ կանայք շատ ավելի հաջողակ ու բանիմաց են տղամարդկանցից:
Կաթոլիկ եկեղեցում ամենավիճահարույց թեմաներից մեկը շարունակում է մնալ կին և տղամարդ հոգևորականներին հավասար իրավունքներ ընձեռելու հարցը: