13 հունիսի 2007 - 17:26 AMT
«Մեկնաբանելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առաջարկությունը Գաբալայի ՌՏԿ-ի համատեղ օգտագործման մասին` պետք է նշել, որ տվյալ փոլում ԱՄՆ-ն համաձայնություն չեն տվել այդ առաջարկությանը»,- Երեւանում լրագրողներին հայտարարել է Վաշինգթոնի Ռազմավարական եւ միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի Ռուսական եւ Եվրասիական ծրագրերի տնօրենի տեղակալ Կորի Վելտը:
«Իհարկե, Ադրբեջանը պետք է դրական պատասխան տա, նա ուրիշ ելք չունի: Ավելի կարեւոր է այն, թե ինչ է թաքնվում Պուտինի առաջարկության ետեւում եւ ինչպես այն կազդի Ռուսատսանի եւ Իրանի հարաբերությունների վրա»,- ընդգծել է փորձագետը:
Հիշեցնենք, որ Հայլիգենդամում անցնող G8-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում Ջորջ Բուշի հետ բանակցություններին Պուտինն առաջարկել է ամերիկացի առաջնորդին ԱՄՆ-ի ՀՀՊ համակարգում օգտագործել Ադրբեջանում Ռուսաստանի կողմից վարձակալվող Գաբալայի ՌՏԿ-ն: