24 նոյեմբերի 2016 - 19:29 AMT
Նոյեմբերի 23-ին Անտանանարիվուում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարների խորհրդի աշխատանքներին մասնակցող Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Կոսովոյի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Էնվեր Հոջային:
Զրույցի ընթացքում կարևորվեց պարբերական հանդիպումների անցկացումը՝ միմյանց դիրքորշումների ծանոթանալու և տարբեր հարցերի շուրջ երկխոսությունը շարունակելու առումով։
Կոսովոն առանձնացել է Հարավսլավիայից 1990-ականներին Բալկաններում մղվող պատերազմների հետևանքով, ՆԱՏՕ կողմից Հարավսլավիայի ռմբակոծություններից ու տարածաշրջան զորքեր մտցնելուց հետո:2008 թվականին, հանրաքվեից հետո, Կոսովոն անկախություն է հռչակել, որն ընդունվել է ԱՄՆ, Ավստրալիայի, Ճապոնիայի, եվրոպական երկրների մեծամասնության, աֆրիկյան, ասիական ու հարավամերիկյան մի քանի երկրների կողմից:
Կոսովոյի անկախությունը չեն ճանաչում Սերբիան, Ռուսաստանը, Չինաստանը, Հնդկաստանը ու բոլոր հետխորհրդային երկրներն, այդ թվում՝ Հայաստանը: Երկիրը ՄԱԿ անդամ չէ:
2015 թվականին ՀՀ-ն դեմ էր քվեարկել Կոսովոյի՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին անդամակցելու առաջարկությանը՝ պատճառաբանելով, որ չի ճանաչում հանրապետությունը: