9 դեկտեմբերի 2016 - 13:59 AMT
Ինդոնեզիայում դեկտեմբերի 7-ի երկրաշարժի հետևանքով փլուզված շենքերի և շինությունների քանակը հասնում է 12 000-ի: Այդ մասին հայտարարել է Տարերային աղետների հետևանքների վերացման ազգային վարչության տեղեկատվական կենտրոնի աշխատակից Յույուն Յուհանը:
6.5 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 7-ին Ինդոնեզիայի ամենաարևմտայն Աչե գավառում, Սումատրա կղզու հյուսիսային հատվածի մոտ:
Դեկտեմբերի 9-ի տվյալներով, վնասված շինությունների քանակը 11 730 է, որից 2 929-ը լուրջ վնասվածքներ է ստացել, մի մասը լիովին քանդվել է, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Detik.com-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ փլուզվել է 105 խանութ, 125 բնակելի տուն, 14 մզկիթ, Փիդիի հիվանդանոցը, ևս մեկ դպրոց լուրջ վնասվածքներ է ստացել: Ակնկալվում է, որ այդ տվյալները կաճեն, քանի որ ավերածությունների ծավալը շատ մեծ է:
Զոհերի թիվը հասել է 102-ի: Ծանր վիրավորված է 136 մարդ, թեթև վնասվածքներ է ստացել 616-ը:
Ինչպես հայտարարել է աղետի գոտի ժամանած Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդոդոն, որոնողափրկարարական աշխատանքները եղել են արագ ու հստակ: Զոհվածների և տուժածների տարհանումն ավարտված է 99 տոկոսով: