9 հունվարի 2017 - 12:58 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, որը հեռանում է իր պաշտոնից հունվարի 20-ին, ABC 8-ի եթերում խոստովանել է, որ թերագնահատել է այն հանգամանքը, թե ինչ հետևանքներ կարող են ունենալ ապատեղեկատվությունն ու կիբերհարձակումներն արևմտյան հասարակության վրա:
Նախագահը նշել է, որ արտոնել է ռուս հաքերների մասին հետախուզության զեկույցի հրապարակումը, որպեսզի բոլորը հասկանան, որ «Պուտինն արդեն որոշ ժամանակ է զբաղվում է դրանով Եվրոպայում», նախկին սոցիալիստական երկրներում, որտեղ մեծաթիվ ռուսալեզու բնակչություն կա, իսկ այժմ նաև արևմտյան դեմոկրատական երկրներում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Օբաման հավելել է, որ դրանով ցանկանում է զգուշացնել հնարավոր միջամտության մասին եվրոպական այն երկրներին, որտեղ շուտով ընտրություններ են կայանալու:
Զեկույցը հունվարի 5-ին ներկայացվել է նախագահ Բարաք Օբամային, այն պարունակում է 2016-ի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին ՌԴ միջամտության «ապացույցների մանրամասները»: Զեկույցում նաև տեղեկություններ կան վերջին 9 տարում ԱՄՆ ընտրական համակարգի վրա Մոսկվայի այլ կիբերազդեցությունների մասին: Փաստաթղթի ծավալը 50 էջ է: