10 հունվարի 2017 - 16:41 AMT
ՖԻՖԱ-ն` Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի խորհուրդը որոշում է կայացրել աշխարհի առաջնության մասնակից թիմերի քանակը 32-ից 48-ի հասցնել:
Նոր ձևաչափը կփորձարկվի 2026-ի մրցաշարում: Թիմերը կբաժանվեն 16 խմբի, յուրաքանչյուրում կլինի 3 հավաքական: Խմբից դուրս կգա 2 թիմ` ըստ լավագույն ցուցանիշների, գրում է Lenta.ru-ն:
Հունվարի 9-ին ԶԼՄ-ները հայտնեցին, որ ԱԱ մասնակիցների թիվը կընդլայնվի: Եվրոպայից մրցաշարին կմասնակցի 16 հավաքական, Աֆրիկայից քվոտան կկազմի 9.5՝ (կանցկացվեն անցումային խաղեր), Ասիայինը՝ 8.5, Հարավային Ամերիկայինը՝ 6.5, Կենտրոնական Ամերիկայինը՝ 6.5, Օվկիանիայինը՝ 1 թիմ: Սեպտեմբերին ՖԻՖԱ ղեկավար Ջանի Ինֆանտինոն հայտարարեց այն մասին, որ հավանություն է տալիս ԱԱ մասնակից թիմերի քանակը 40-ի հասցնելու առաջարկին:
2018-ի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը կանցնի Ռուսաստանում, իսկ 2022-ին՝ Քաթարում: 2026-ի առաջնության անցկացման վայրը դեռ հայտնի չէ: Մրցաշարն ընդունելու համար համատեղ անցկացման հայտ ներկայացրած երկրների 2 խումբ է մրցում. Հնդկաստանն ու Չինաստանը, ինչպես նաև Էկվադորը, Բոլիվիան, Պերուն և Պարագվայը: Աշխարհի առաջնությունն ուզում են հյուրընկալել նաև Կանադան և Նոր Զելանդիան: