24 հունվարի 2017 - 12:25 AMT
Մարկ Տվենի անտիպ «Օլեոմարգարին արքայազնի առևանգումը» (The Purloining of Prince Oleomargarine) հեքիաթը կհրատարակվի առանձին գրքով: Դա գրողի դուստրերի համար գրված միակ հեքիթն է, որը նա գրի է առել: Տվենը սովորություն ուներ պատմել երեխաներին պատմություններ, որոնք այդպես էլ բանավոր մնացին և գրի չառնվեցին, գրում է Lenta.ru-ն The Guardian-ի վրա հղումով:
Հեքիաթը հորինվել է Փարիզում 1879-ին: Այն մի տղայի մասին է, որը կարողանում է խոսել կենդանիների հետ, որոնցից մի քանիսի հետ գնում է առևանգված արքայազնի որոնումներին:
16-էջանոց ձեռագիրը պատկերազարդել են ամուսիններ Ֆիլիպ և Էրին Սթեդները: Այն կհրատարակվի 2017-ին Doubleday հրատարակչությունում` Տվենի առաջին «Նշանավոր ցատկռտող գորտը Կալավերասից» (1865) պատմվածքի հրատարակման 150-ամյակի կապակցությամբ:
«Օլեոմարգարին արքայազնի առևանգումը» հեքիաթը հայտնաբերվել է 2011-ին գրողի Բերքլիի համալսարանում պահվող արխիվում:
Մարկ Տվենն (իսկական անունը՝ Սեմյուել Լենգհորն Քլեմենս) ամերիկացի գրող է, լրագրող, հասարակական գործիչ, ամերիկյան գրականության ամենանշանավոր դասականներից մեկը: 20-րդ դարի համաշխարհային գրականության մեջ Տվենը ճանաչվել է որպես դասական, միաժամանակ՝ իսկական ազգային գրող, որը հայտնագործել է այն Ամերիկան, որտեղ ողբերգականը կատակերգականի կողքին է, սարսափելին՝ բանաստեղծականի։