7 փետրվարի 2017 - 11:09 AMT
Ռուսաստանը, Իրանն ու Թուրքիան գրեթե համաձայնեցրել են Սիրիայում համատեղ օպերատիվ խմբի հարցը: Երեք երկրների համատեղ օպերատիվ խմբի ստեղծման մասին փաստաթղթի նախագիծը կարող է ստորագրվել հաջորդ շաբաթ Աստանայում կայանալիք հանդիպմանը:
Օպերատիվ խմբի գործառույթը լինելու է Սիրիայում հրադադարի ռեժիմի պահպանման հսկողությունը: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ՌԴ ԶՈւ Գլխավոր շտաբի գլխավոր օպերատիվ կառավարման պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Ստանիսլավ Հաջիմագոմեդովը, որը գլխավորում էր ռուսական պատվիրակությունը բանակցություններում:
«Առաջին հանդիպման ժամանակ մենք գործնականում ամբողջությամբ համաձայնեցրել ենք «մարտական գործողությունների դադարեցման հսկողության համար ստեղծվող համատեղ խմբի մասին դրույթի նախագիծը: Որոշ մանրամասներ հարկ կլինի դեռ համաձայնեցնել: Կարծում եմ, հաջորդ հանդիպմանը փաստաթուղթը կստորագրվի»,-ասել է Հաջիմագոմեդովը:
Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի հանդիպումը Սիրիայի գծով ՄԱԿ ներկայացուցչի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Աստանայում փետրվարի 6-ին:
Հանդիպմանը հրադադարի դիտարկման մեխանիզմների իրականացումից բացի, քննարկվել են նաև զինյալ ընդդիմության առաջարկը հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման վերաբերյալ, որը գործում է 2016-ի դեկտեմբերի 30-ից, հրադադարի ռեժիմի պահպանման ուղիները: