8 փետրվարի 2017 - 13:25 AMT
Մոսկվան հիասթափված է ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջանին արտահանձնելու Մինսկի որոշումից: Այդ մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է ՌԴ արտգործնախարարության կայքում:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ըստ առկա տեղեկատվության փետրվարի 7-ին Բելառուսի Գերագույն դատարանը, քննելով գործը փակ ռեժիմով, չի բավարարել ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինի բողոքն ընդդեմ Ադրբեջանին արտահանձնելու վերաբերյալ Բելառուսի Գլխավոր դատախազության որոշման:
Ռուսական կողմն իր խորին հիասթափությունն է հայտնում տվյալ որոշման վերաբերյալ, որը չի համապատասխանում ՌԴ և Բելառուսի միջև դաշնակցային հարաբերությունների ոգուն:
ՌԴ ԱԳՆ-ն մտադիր է հետագայում ևս անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել պաշտպանելու համար ՌԴ քաղաքացու իրավունքներն ու օրինական շահերը` նրան շուտով ընտանիքին վերադարձնելու նպատակով: