14 մարտի 2017 - 13:28 AMT
«Խաղաղությունն արվեստի» կազմակերպությունը շարունակում է իր ամենամյա ակցիան` Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին ընդառաջ ԱՄՆ-ի Մասաչուսեթս նահանգի 7 բանուկ մայրուղու վրա մարտ և ապրիլ ամիսների ընթացքում տեղադրելով էլեկտրոնային վահանակներ, իսկ ապրիլի 1-ից Բոստոնի հարավ-արևելյան ճեպընթաց մայրուղու վրա` կոչ անելով միջազգային հանրությանը ճանաչել 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը:
«2017թ-ի ապրիլը համարվում է աշխարհում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների և Հոլոքոստի հիշատակման ամիս, և այդ առիթով մեր վահանակներով կոչ ենք անում Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը` հարգելով հիշատակը նաև բոլոր ցեղասպանությունների անմեղ նահատակների:
2016 թ-ին Հռոմի պապը այցելելով Հայաստան` եղավ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր` Ծիծեռնակաբերդում` անձնապես հարգելով 1,5 միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը: Վահանակը արտացոլում է պատմական այն պահը, երբ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հետ միասին Պապ Ֆրանցիսկոսը կաթոլիկ աշխարհի անունից խաղաղության պատգամ է հղում Թուրքիային դեպի Մասիսը բաց թողնված աղավնիների տեսքով` հորդորելով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասել է «Խաղաղությունն արվեստի» կազմակերպության հիմնադիր նախագահ, նկարիչ Դանիել Վարուժան Հեճինյանը:
«Խաղաղությունն արվեստի» կազմակերպությունը 2015թ-ին բարձրացրել է հարյուր վահանակ` նվիրված ցեղասպանության հարյուրամյակին, ինչպես նաև երախտագիտության վահանակներ Գերմանիային` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, ինչպես նաև Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին նրա` 2015 թ-ի ապրիլի 12-ին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի սուրբ պատարագի մատուցման և այն 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը անվանելու համար:
2003 թ-ին Դանիել Վարուժան Հեճինյանը հիմնել է «Խաղաղությունն արվեստի» անշահույթ կրթական մարդասիրական կազմակերպությունը, որն օգտագործում է արվեստի համընդհանուր լեզուն իրազեկելով մարդկային գոյավիճակի մասին, նպաստելով հակամարտությունների խաղաղ լուծմանը՝ առանցք ունենալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը: