3 ապրիլի 2017 - 12:34 AMT
Խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում կարող են վերափոխել երկրի քաղաքական կառուցվածքը: Այդպիսի կարծիք են հայտնել Stratfor-ի վերլուծաբանները:
Հոդվածում նշվում է, որ ապրիլի 2-ին, երբ հայերը ընտրությունների գնան, իշխող ՀՀԿ կուսակցությունն անսովոր ուժեղ մրցակցության կբախվի ի դեմս նոր դաշինքների ու քաղաքական միավորումների, որոնք ձևավորվել են նախընտրական շրջանում:
Ըստ Stratfor-ի, խորհրդարանական ընտրություններով հետաքրքրված է նաև ՀՀ գլխավոր տնտեսական և ռազմական գործընկեր Ռուսաստանը, քանի որ ընտրությունները «հնարավորություն են տալիս առաջ տանել երկրում իրենց օրակարգը՝ ոչ միայն իշխանությունների, այլ նաև ընդդմիության միջոցով»:
2005 տեղամասում քվեաթերթիկների հաշվարկի նախնական արդյունքներով ՀՀ Ազգային ժողով 4 քաղաքական ուժ է մտնում:
Հոդվածում նշվում է, որ ՀՀԿ-ն կրկին առաջատար է, ըստ հարցումների, և պատճառը, ըստ վերլուծաբանների, կուսակցության նոր դեմքն է՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը: Նշվում է նաև, որ ՀՀԿ ֆինանսական միջոցները ևս իրենց դերն ունեն կուսակցության հաջողության գործում:
Հոդվածում ասվում է, որ անկախ նրանից, թե որ կուսակցությունը կհաղթի, Ռուսաստանը ոչինչ չի կորցնում: Կարապետյանը, Վարդան Օսկանյանը («Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինք) և Գագիկ Ծառուկյանը սերտ կապեր ունեն Մոսկվայի հետ ինչպես գործարար շփումների առումով, այնպես էլ՝ ՌԴ բարձրաստիճան քաղաքական գործիչների հետ անձնական կապերի առումով:
«ՌԴ-ն իր շահն ունի այդ ընտրություններում, քանի որ հաղթած կուսակցությունը ամենածանրակշիռ ձայնը կունենա ՀՀ արտաքին քաղաքականության մեջ: Եվ քանի որ, ըստ հարցումների, ՀՀԿ-ն առաջատար է, Մոսկվան չի մտահոգվում, որ հակառուսական կողմնորոշման կուսակցություններն առաջ կանցնեն: Միևնույն ժամանակ Մոսկվան կենտրոնացել է այլընտրանքային ռուսամետ քաղաքական գործիչներին սատարելու վրա, որոնք, անհրաժեշտության դեպքում, կկարողանան փոխարինել նախագահ Սարգսյանին կամ նրա հետնորդ Կարապետյանին»,-ասվում է հոդվածում:
Կրեմլը հուսով է, որ նոր իշխանությունները կկարողանան ճնշել մշտական մտահոգությունը Ադրբեջանին զենքի առաքումների վերաբերյալ:
Ինչպես նշվում է հոդվածում, Մոսկվան ավանդաբար փորձում է պառակտել Սարգսյանի աշխատակազմը՝ Երևանում իր ազդեցությունը տարածելու համար:
«Ընտանեկան կապերի տեսակետից Մոսկվան զգալի ազդեցություն ունի ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի վրա: Սակայն Նալբանդյանի կապերը Մոսկվայի հետ հավանության չեն արժանանում պաշտպանության նախարարի կողմից, որն ավանդաբար առաջ է տանում ՀՀ քաղաքականությունը ԼՂ հարցում և չի ցանկանում, որ Կրեմլի դաշնակիցներից որոևէ մեկը գլխավորի բանակցությունները: Լուրեր են շրջանառվում, որ ՊՆ-ն նույնիսկ ստանձնել է ԱԳՆ որոշ ավանդական հանձնառություններից մի քանիսը, օրինակ, հանդիպումներն արտերկրի կառավարությունների ներկայացուցիչների հետ»,-ասվում է հոդվածում:
Նշվում է, որ ԱԺ ընտրություններից հետո ՌԴ-ն կշարունակի Հայաստանի քաղաքականության վրա ազդելու իր ռազմավարությունը: Մոսկվան կարևորում է դաշնակիցների առկայությունը քաղաքական խճանկարի բոլոր կողմերում, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում կարողանա ճնշում գործադրել ՀՀ առաջնորդների վրա: