3 ապրիլի 2017 - 11:33 AMT
Թափանցիկության, բաց լինելու առումով մեր հայ գործընկերները գերազանցեցին նույնիսկ որոշ արևմտյան երկրներին: Այդ մասին հայտարարել է ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար Սերգեյ Լեբեդևը՝ ամփոփելով ապրիլի 2-ին Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները:
«Մեր առաքելությունը Հայաստան է եկել իշխանությունների հրավերով և աշխատել է մարտի 14-ից: Դիտարկում ենք կատարել բոլոր մարզերում: Մեր առջև բոլոր դռները բաց էին, ստանում էինք բոլոր անհրաժեշտ նյութերը, որոնց ցանկանում էինք ծանոթանալ», - նշել է Լեբեդևը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա ընդգծել է, որ ոչ միայն ԱՊՀ, այլև մյուս դիտորդները հետաքրքրությամբ սպասում էին, թե ինչպես են ընտրական գործընթացում կիրառվելու Ընտրական օրենսգրքի նորամուծությունները:
«Մեր գնահատականներով նորամուծություններն, իհարկե, դարձրեցին ընտրական գործընթացն ավելի բաց ու թափանցիկ: Դրանք ներմուծվել են հանրության պահանջով՝ հնարավոր խախտումներ, կեղծիքները բացառելու համար: Մենք կարծում ենք՝ այդ նպատակը զգալիորեն իրականացվել է», - նշել է Սերգեյ Լեբեդևն՝ ավելացնելով, որ տեխնիկական նորամուծությունները, ճիշտ է, փոքր-ինչ բարդացրել են ընտրական գործընթացը, հատկապես տարիքով անձանց համար, սակայն լուրջ խնդիրներ չեն առաջացրել:
ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավարի խոսքով՝ իրենց անդամները եղել են 1215 ընտրատեղամասերում և ընդհանուր առմամբ դրական տպավորություն ստացել. «Թափանցիկության, բաց լինելու առումով մեր հայ գործընկերները գերազանցեցին նույնիսկ որոշ արևմտյան երկրներին», - ամփոփել է Սերգեյ Լեբեդևը:
2005 տեղամասում քվեաթերթիկների հաշվարկի նախնական արդյունքներով ՀՀ Ազգային ժողով 4 քաղաքական ուժ է մտնում: