26 ապրիլի 2017 - 13:18 AMT
Չեխիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն արժեքավոր ներդրում էցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործում։ Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մեկնաբանել է Չեխիայի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
Չեխիայի խորհրդարանն դատապարտել է Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում ապրիլի 25-ին կատարված գրառումով հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը: «Չեխիայի խորհրդարանը քիչ առաջ 104 ձայնով ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը»,- գրել է նա:
«Հայաստանը ողջունում է Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության և մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունները ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունումը։
Չեխիայի Պատգամավորների պալատի բանաձևը՝ երկրի նախագահ Միլոշ Զեմանի՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությունների հետ միասին, հանդիսանում են Չեխիայի Հանրապետության արժեքավոր ներդրումը ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման վեհ գործում։