15 մայիսի 2017 - 16:40 AMT
Պեկինում տեղի է ունեցել Վրաստանի զարգացման համար բանկի հիմնում նախատեսող հռչակագրի ստորագրման պաշտոնական արարողությունը:
Փաստաթուղթը ձևակերպվել է մայիսի 15-ին Պեկինում մեկնարկած «Մեկ գոտի՝ մեկ ուղի» համաժողովի շրջանակում:
Բանկի հիմնական կապիտալը 1 մլրդ դոլար է, իսկ կուտակայինը՝ 300 մլն դոլար: Այդ ֆինանսական կազմակերպության հիմնադիրներն են Չինաստանի խոշորագույն China Energy Company Limited (CEFC) ընկերությունը և Eurasian Invest LLC ընկերությունը:
Վրաստանի կողմից հռչակագիրը ստորագրել է փոխվարչապետ և ֆինանսների նախարար Դմիտրի Կումսիշվիլին:
Ըստ փաստաթղթի, չինական ընկերությունները պարտավորվել են նոր առևտրային բանկ բացել Վրաստանում: Ըստ Կումսիշվիլիի, վերոնշյալ ընկերությունների ներկայացուցիչները դիմել էին Վրաստանի Ազգային բանկ՝ սկսելու համար բոլոր պաշտոնական ընթացակարգերը, գրում է Geomigrant.com-ը: