9 հունիսի 2017 - 17:23 AMT
Առնվազն 20 մարդ է զոհվել, ևս տասնյակները վիրավորվել են Իրաքի մայրաքաղաք Բաղդադից 60 կմ դեպի հարավ գտնվող Էլ Մուսայիբ քաղաքի արվարձանում պայթյունի հետևանքով:
Ըստ Al Mayadeen հեռուստաալիքի, ահաբեկչությունն առավելապես շիաներով բնակեցված քաղաքում իրականացրել է մահապարտ ահաբեկիչը: Իրաքի ներքին գործերի նախարարությունը հաստատել է 20 մարդու մահվան փաստը:
«Պայթյունն իրականացրել է մահապարտ ահաբեկիչը, 20 մարդ է զոհվել, 21-ը՝ վիրավորվել», -հայտարարել է գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սահադ Մահանը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ Shafaq News-ի, ևս մեկ պայթյուն է տեղի ունեցել շիա մահմեդականների համար սրբազան Քերբելա քաղաքում, վիրավորվել է 4 մարդ:
Պայթյունների պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իսլամական պետությունը»:
Ինչպես նշվում է ՄԱԿ-ի Իրաքին աջակցության առաքելության զեկույցում, մայիսին Իրաքում բռնության զոհ է դարձել 354 մարդ, տուժել է 470-ը: