11 հունվարի 2008 - 17:56 AMT
Գերմանիան, Ֆրանսիան եւ Թուրքիան եռակողմ գագաթնաժողով են պատրաստում, գլխավոր թեման Թուրքիայի անդամակցությունն է ԵՄ-ին
Գերմանիան, Ֆրանսիան եւ Թուրքիան մտադիր են եռակողմ խորհրդատվություններ անցկացնել կառավարության ղեկավարների մակարդակով: Այդ մասին Բեռլինում հայտնել է գերմանական կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ուլրիխ Վիլգելմը: Նրա խոսքերով, ճշգրիտ ժամն ու վայրը դեռ որոշված չեն: Բանակցությունների գլխավոր թեման լինելու է Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության հարցով տարաձայնությունները, հաղորդում է Deutsche Welle-ն:
Նշենք, որ ներկա դրությամբ Թուրքիայի եւ ԵՄ բանակցությունները տարվում են 35-ից 8 հոդվածներով: ԵՄ գլխավոր պահանջներից է Կիպրոսի օդանավակայանների եւ նավահանգիստների շրջափակման վերացումը: