29 սեպտեմբերի 2017 - 13:32 AMT
Հայտնի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու 1976-ին Ռուսաստանում առևանգված «Ծովը» կտավը հայտնաբերվել է Շվեյցարիայի աճուրդում: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ՆԳՆ ներկայացուցիչ Իրինա Վոլկը:
«ՌԴ ՆԳՆ Ինտերպոլի բաժինը ՌԴ մշակույթի նախարարության մասնակցությամբ պարզել են գողացված արվեստի գործի գտնվելու վայրը, որը հատուկ արժեք է ՌԴ մշակութային ժառանգությանա համար»,-ասել է Վոլկը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ նրա, տվյալներ էին ստացվել, որ Շվեյցարիայի տարածքում Koller աճուրդում սակարկության է ներկայացված Այվազովսկու 1845-ի «Ռեվելի տեսարանը»: Կտավի օրիգինալ անվանումն է «Ծովը»: «Ստեղծագործությունը գողացել էին 1976 թվականին «Դմիտրովսկի Կրեմլ» թանգարան-արգելոցի հավաքածուից»: Ինտերպոլի միջոցով շվեյցարացի գործընկերների հետ համագորածակցությամբ ավելի քան $1 մլն գնահատված նկարը հանվել է աճուրդից»,-ասել է ՆԳՆ ներկայացուցիչը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Այժմ աշխատանք է իրականացվում կտավը Ռուսաստան վերադարձնելու ուղղությամբ:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվել է աշխարհահռչակ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված «Հովհաննես Այվազովսկի. Արարում» ցուցահանդեսը: