2 դեկտեմբերի 2017 - 11:19 AMT
Falcon Heavy գերծանրհրթիռը կգործարկվի 2018-ի հունվարին ԱՄՆ Քանավերալ հրվանդանից: Այդ մասին հայտնել է SpaceX ընկերության ղեկավար Իլոն Մասկը Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Հրթիռը կուղևորվի Մարսի ուղեծիր: Մասկը նշել է, որ հրթիռում կարևոր բեռ կլինի կեռասի գույնի իր Tesla Roadster էլեկտրամոբիլը: Մեքենան կվերարտադրի Դևիդ Բոուիի Space Oddity երգը: Ըստ Մասկի, Falcon Heavy-ն կդեգերի տիեզերքում միլիարդավոր տարիներ, եթե չպայթի մեկնարկին, գրում է Lenta.ru-ն:
SpaceX ընկերությունն ավարտել է Falcon Heavy-ի առաջին աստիճանի փորձարկումը սեպտեմբերի սկզբին: Հրթիռը ընկերությունում հզորագույնն են համարում աշխարհում, որի գործարկումը 3 անգամ ավելի էժան կլինի՝ մոտ 120 մլն դոլար, քան գործող Delta IV Heavy կրիչինը: Դեռևս հուլիսին խոսելով հրթիռի մասին՝ Մասկը չի բացառել ձախողման հավանականությունը, քանի որ 27 շարժիչի սինխրոն աշխատանքի անհրաժեշտություն կա: