15 մարտի 2008 - 12:19 AMT
ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը ընդունել է «Իրավիճակը Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում» բանաձեւը: ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 62-րդ նստաշրջանի պատվիրակները 39 «կողմ», յոթ «դեմ» եւ 100 «ձեռնպահ» ձայների հարաբերակցությամբ հավանություն են տվել «Իրավիճակը Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում» բանաձեւին: Գլխավոր վեհաժողովը կոչ է անում անդամ-պետություններին հարգել եւ աջակցել Ադրբեջանի ինքնավարությանն ու տարածքային ամբողջականությանը նրա ընդունված սահմաններում: «Գլխավոր վեհաժողովը նորից հայտարարում է, որ ոչ մի պետություն չպետք է օրինական ճանաչի այն իրադրությունը, որը ստեղծվել է Ադրբեջանական Հանրապետության տարածքների օկուպացման արդյունքում, եւ չպետք է աջակցի այդ իրավիճակի պահպանմանը»,- ասվում է ընդունված փաստաթղթում: Դրանում ընդգծվում է «Ադրբեջանի Հանրապետության բոլոր օկուպացված տարածքներից հայկական զորքերի անհապաղ, վերջնական դուրս բերման» անհրաժեշտությունը:
Բանաձեւով աջակցություն է հայտնվում «Ադրբեջանի Հանրապետության օկուպացված տարածքից վտարված բնակչության իրավունքին` վերադառնալ իրենց տները»: Բանաձեւն ընդունվել է ՄԱԿ-ի ԳՎ 62-րդ նստաշրջանի օրակարգի համապատասխան կետի շրջանակներում:
Ելույթ ունենալով նիստի շրջանակներում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի անունից հանդես եկավ Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչ Ալեխանդրո Վուլֆը, ով հայտարարեց, որ նրանք չեն պաշտպանում այդ բանաձեւը: Համանախագահների կարծիքով, փաստաթուղթը չի արտացոլում բոլոր մոտեցումները հակամարտության կարգավորման նկատմամբ, որոնք «հավասարակշռված փաթեթի» տեսքով ներկայացվել են Մինսկի խմբի կողմից 2007 թվականին:
«Ցավոք, մեր ուշադրությանը ներկայացված բանաձեւում ընտրողական ձեւով արտացոլված է այդ սկզբունքների մի մասը միայն: Մյուս մասը հանված է: Նման ընտրողական մոտեցմամբ մեր պետություններն ստիպված են դեմ հանդես գալ այս միակողմանի փաստաթղթին»,- ընդգծել է Ալեխանդրո Վուլֆը, հաղորդում է ՄԱԿ-ի մամլո ծառայությունը: