2 ապրիլի 2018 - 14:17 AMT
2016 թվականի ապրիլի 2-ի վաղ առավոտյան, Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ռազմական գործողություն սանձազերծեց Արցախի հետ շփման գծի ամբողջ երկայնքով: Առճակատումը տևեց 4 օր՝ հետագայում ստանալով Քառօրյա պատերազմ կամ Ապրիլյան պատերազմ անվանումը։ Առավել թեժ մարտեր են ընթացել ռազմաճակատի վերածված առաջնային գծի հարավային՝ Հադրութի, և հյուսիսարևելյան՝ Մարտակերտի ուղղություններով։
Աշխարհի տարբեր կետերում ի պաշտպանություն Ղարաբաղի բազմաթիվ միջոցառումներ էին կազմակերպվում՝ բողոքի ակցիաներ, որոնք ուղղված էին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ գործադրած ագրեսիայի դադարեցմանը, իրականացվում էին դրամական օգնության հավաքագրումներ: Ի դեպ, մարդիկ օգնում էին ոչ միայն դրամով: Հատկանշական է այն դեպքը, երբ պարզվեց՝ զինվորներին արյունահոսությունը կանգնեցնող ժգուտներ են պետք: Բազմաթիվ երիտասարդներ միահամուռ լծվեցին զանազան կայքերից դրանք գնելու և Արցախ ուղարկելու գործին: Օգնության մասսայական հավաքագրում սկսվեց նաև հենց Հայաստանում. ուղղարկում էին ով ինչ և ինչքան կարողանում էր՝ լինի դա մեկ տուփ կոնֆետ, թե՝ ծխախոտ: Մարդկանց երկար հերթեր էին գոյացել նաև արյունաբանական կենտրոնների մոտ. արյան բանկն էին համալրում:
Անկանոն դրամահոսքերը կառավարելու համար ԼՂՀ կառավարությունը հատուկ հաշվեհամար բացեց: Արդյունքում, 2016-ի ապրիլի 4-ից մինչև 2017-ի հունվարի 1-ը 7903 ֆիզիկական և իրավաբանական անձի կողմից կառավարության հատուկ հաշվեհամարին է փոխանցվել, ընդհանուր առմամբ, 5.5 մլրդ դրամ:
Առանձնահտուկ կարելի է նշել Հայաստանից և ԼՂՀ-ից կամավորների մեծ հոսքը, ովքեր ոչ միայն ղարաբաղյան պատերազմի վետերաններն էին «Երկրապահների» միությունից, այլև բազմաթիվ երիտասարդներ. բոլորի նպատակը մեկն էր՝ կանգնել շարքային զինվորների կողքին ու թույլ չտալ ադրբեջանական զորքերի առաջխաղացումը, պահել Ղարաբաղը:
«Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը կողմ են, որպեսզի դադարեցվեն ռազմական գործողությունները և խստորեն պահպանվի 1994-ի զինադադարի ռեժիմը և որ բոլոր զորամիավորումները վերադառնան մինչև 2016-ի ապրիլի 1-ի իրենց զբաղեցրած դիրքերն ու զորանոցները։ Որպես ԵԱՀԿ անդամ երկիր՝ Հայաստանն անհրաժեշտ է համարում կոչ անել ԵԱՀԿ բոլոր անդամ երկրներին՝ լինել սկզբունքային իրենց դիրքորոշումներում», - ասել էր Սարգսյանը:
Հաջորդ օրը՝ ապրիլի 5-ին, Վիեննայում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով հանդիպեց ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։