11 ապրիլի 2008 - 16:44 AMT
Վրաստանը ՎՈՒԱՄ-ի անունից ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում պահանջել է «հարգել այդ միավորմանն անդամակցող երկրների տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը»:
ԵԱՀԿ-ում Վրաստանի դեսպան Վիկտոր Դոլիձեն հանդես է եկել հայտարարությամբ ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի Վիեննայում կայացած նիստում: Ինչպես լրագրողներին է հայտարարել Դոլիձեն, հայտարարությունն արվել է ՎՈՒԱՄ-ի անունից եւ վերաբերվել է այդ միավորմանն անդամակցող երկրների` Վրաստանի, Ուկրաինայի, Ադրբեջանի եւ Մոլդովայի միավորմանը:
«Մենք ուշադրություն ենք հրավիրել այդ երկրների ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության ամրապնդման անհրաժեշտության վրա, ինչը վերջերս որոշակի ճնշումների է ենթարկվում որոշ երկրների կողմից»,-հայտարարել է Դոլիձեն: Վրաստանի դեսպանն ընդգծել է, որ սա «ամենացավոտ» թեման է ՎՈՒԱՄ-ին անդամակցող երկրների համար: Նա նաեւ նշել է, որ արձանագրվել է նաեւ ՎՈՒԱՄ-ի դիրքորոշումը ԵԱՀԿ-ի բարեփոխման հարցում, հաղորդում է ադրբեջանական «Թրենդ» գործակալությունը: