4 հունիսի 2018 - 15:33 AMT
Ռուսաստանաբնակ հայերը պետք է հնարավորություն ունենան կիրառել իրենց լեզուն: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը «Ռոսիա 24»-ին տված հարցազրույցում:
Պատասխանելով ՀՀ-ում ռուսաց լեզվի հատուկ դերի անհրաժեշտության մասին հարցին՝ նախագահը նշել է, որ փոխարենն արժե խոսել Ռուսաստանում հայոց լեզվի դերի մասին: Ըստ Սարգսյանի, հայ-ռուսական հարաբերությունները շատ ավելի խորն ու ընդգրկուն կարող են լինել, ուստի ՀՀ-ում ռուսաց լեզվի դերի փոխարեն կարելի է քննարկել ՌԴ-ում հայոց լեզվի դերը:
«Քանի որ Ռուսաստանում մոտ 3 մլն հայ է ապրում, նրանք ևս պետք է հնարավորություն ունենան օգտագործելու իրենց լեզուն, ունենան իրենց դպրոցները և այլն: Ինձ թվում է, սա է ճիշտ մոտեցումը»,-ասել է նախագահը:
Արմեն Սարգսյանը նշել է նաև, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները հարկավոր է խորացնել, կան որոշ թերություններ: Մասնավորապես Արմեն Սարգսյանին չի գոհացնում այն, թե ինչպես է հայ համայնքը ներկայացված Ռուսաստանում: «Ինձ չի գոհացնում հայ համայնքի մշակութային և կրթական ներկայությունը: Համայնքը շատ մեծ է, հսկայական, սակայն որակյալ ներկայացվածություն չկա»,-ասել է ՀՀ նախագահը: Արմեն Սարգսյանը հավելել է, որ կցանկանար նաև, որ Ռուսաստանի ներկայացվածությունը Հայաստանում ավելի խորը լիներ: