28 մայիսի 2008 - 17:32 AMT
«Center for Armenian Remembrance» (CAR) կազմակերպությունը հրատարակել է «Ռաֆայել Լեմկինի դոսյեն Հայոց ցեղասպանության մասին» գիրքը, որում ներկայացված են Հայոց ցեղասպանության ականատեսների վկայությունները, որոնք հավաքել է հայտնի փաստաբան եւ իրավապաշտպան Ռաֆայել Լեմկինը: Ինչպես հաղորդել են PanARMENIAN.Net-ին CAR-ում, գիրքը հանդիսանում է Հայոց ցեղասպանության մերժման արշավին հակազդելու հոյակապ օրինակ, որը վերջերս ակտիվացել է պատմաբաններ Բերնարդ Լյուիսի եւ Գյունտեր Լեվիի գրքերի հրատարակումից հետո, որոնցում հերքվում է Հայոց ցեղասպանության փաստը: «Ռաֆայել Լեմկինի դոսյեն Հայոց ցեղասպանության մասին» գիրքը հինգերորդն է «Հայոց ցեղասպանությունն ու հայկական հարցը» շարքից:
Ռաֆայել Լեմկինը (1900-1959 թթ.) լեհ հրեա էր, իրավաբան, ով հետազոտել է 30-ականների զանգվածային սպանությունների դեպքերը եւ հանդիսանում է «ցեղասպանություն» տերմինի հեղինակը: Լեմկինը ծառայել է լեհական բանակում Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին, ապա փախել է, հոլոքոստի ժամանակ կորցրել է ավելի քան 50 հարազատ: «Հոլոքոստ» տերմինը նա հնչեցրել է 1943 թվականին, իսկ ապա ինտենսիվ արշավներ անցկացրել է ՄԱԿ-ում աջակցելով ցեղասպանությունների դեմ ուղղված կոնվենցիային, որը ընդունվեց 1948 թվականին: