2 նոյեմբերի 2018 - 17:48 AMT
Հայտնի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու կտավները կլինեն Christie's աճուրդի «ռուսական սակարկությունների» առաջատար լոտերի թվում: Աճուրդը կայանալու է Լոնդոնում նոյեմբերի 26-ին:
Ընդհանուր առմամբ աճուրդում ներկայացված կլինի 268 լոտ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Այվազովսկու «Մայրամուտը Վենետիկում» նկարը գնահատվում է £400-600 հազար ($515-775 հազար): Կտավը ստեղծվել է 1873-ին: Այն եղել է Ջոն Կլյուգեի մասնավոր հավաքածուում և վերջին 20 տարում չի եղել արվեստի շուկայում, հայտնել է աճուրդի տունը՝ հավելելով, որ նկարի վաճառքից ստացված գումարն ուղղվելու է Նյու Յորքի Կոլումբիական համալսարանին:
Այվազովսկին առաջին անգամ եղել է Վենետիկում 1840-ի ամռանը, սամայն ստեղծել է կտավն ավելի ուշ՝ իր հիշողության շնորհիվ, քանի որ նա միշտ ձգտել է ոչ թե կոնկրետ վայրը քարտեզագրական ճշգրտությամբ փոխանցելուն, այլ առաջին հերթին փորձել է փոխանցել տեղանքի ոգին ու մթնոլորտը: