ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին: Պատճառը Թուրքիայի գործողություններն են Սիրիայում, հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն:
Փաստաթուղթը կոչված է ճնշում գործադրելու Անկարայի հանդեպ՝ ստիպելու համար վերջինիս դադարեցնել ռազմական գործողությունները, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սահմանափակումները կարող են առնչվել մարդկանց ու կազմակերպություններին, որոնց գործողությունները «վտանգ են առաջացնում քաղաքացիական անձանց համար կամ խարխլում են խաղաղությունն ու կայունությունը տարածաշրջանում»,-ասվում է Պոմպեոյի գրավոր հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունում ասել են, որ պատժամիջոցների ցանկում արդեն իսկ հայտնվել են Թուրքիայի պաշտպանության և էներգետիկայի նախարարությունները և դրանց ղեկավարները, ինչպես նաև իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցության փոխնախագահ Սուլեյման Սյլուն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Վաշինգտոնը մտադիր է մոտ 50 տոկոսով բարձրացնել թուրքական պողպատի ներկրման սակագները՝ այսինքն հասցնել այն մակարդակի, որը կար մինչև մայիսի նվազումը: ԱՄՆ-ն նաև կդադարեցնի Անկարայի հետ 100 մլն դոլարի գործարքի շուրջ բանակցությունները: