3 դեկտեմբերի 2008 - 13:02 AMT
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հուսով են, որ Հելսինկիում կմշակվեն վստահության ամրապնդմանն ու զինված հակամարտության ռիսկի նվազեցմանն ուղղված միջոցները, ասել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան: Հելսինկիում բանավեճերի հիմնական կետը կլինեն հիմնական սկզբունքների ձեւավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ համանախագահող երկրների, Ադրբեջանի ու Հայաստանի ջանքերը, որոնք հիմք կծառայեն ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման համար»,-ասել է Բրայզան:
Ըստ համանախագահի, յուրաքանչյուր երկրի ղեկավարներն ընդգծում են հիմնարար սկզբունքների տարբեր տարրերը: «Հայաստանի նախագահը հատկապես կարեւորում է ինքնորոշման սկզբունքը, Ադրբեջանի նախագահն ընդգծում է երկրի տարածքային ամբողջականության գաղափարը, որպես միջնորդներ մեր աշխատանքը կայանում է նրանում, որ օգնենք երկու կողմերին համաձայնություն կնքել, որը հաշվի կառնի այս բոլոր հայեցակարգերը փոխհամաձայնեցման սկզբունքով»,-ասել է Բրայզան:
«Դա հեշտ չի լինի, սակայն մենք կարող ենք հավասարակշռությունը պահպանել, այն պայմանով, որ երկու հասարակությունների առաջնորդներն ու քաղաքացիները պատրաստ են համաձայնության գալ: Մենք հավատում ենք, որ չի լինի ղարաբաղյան հակամարտության ռազմական լուծում»,-հավելել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահը, հաղորդում է ադրբեջանական «Թրենդ» գործակալությունը:
Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու Էլմար Մամեդյարովի, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հանդիպումը տեղի կունենա Հելսինկիում ԵԱՀԿ անդամ երկրների ԱԳՆ ղեկավարների խորհրդի նիստի շրջանակներում հոկտեմբերի 4-5-ին: