26 օգոստոսի 2020 - 14:14 AMT
ՏՏ ոլորտի մասնաբաժինը 2019-ին ՀՆԱ-ի 2․4%-ն է կազմել, հայտարարել է բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Հայաստանում 2019-ին ՀՆԱ-ի աճը կազմել է 7.6%։
«Մենք կարծում ենք, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին տրվող արտոնությունները միանշանակ տեղին են և արդարացված: Դա խթանում է նոր գաղափարներով հանդես եկող ընկերություններին: Ոլորտի զարգացման համար ամեն մի ծախսված գումար հետ է ստացվում», - ասել է Արշակյանը:
ԲՏԱ նախարարությունը կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման շրջանակում ևս ծրագրեր է իրականացնում։ 17-րդ միջոցառման շրջանակում 10-30 մլն աջակցություն է ուղղվել վիրուսի դեմ պայքարում նորարար նախագծեր ունեցող ընկերություններին ու տնտեսվարողներին։