14 դեկտեմբերի 2020 - 12:47 AMT
Հայաստանն ընդհուպ մոտեցել է գերիների փոխանակման, վերադարձի գործընթացի մեկնարկին, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Շուտով սպասում ենք մեր գերիների պաշտոնապես հաստատված խմբի վերադարձին։ Այս փուլում մենք պետք է վերադարձնենք գերիներին, որոնց գերեվարված լինելու փաստը պաշտոնապես հաստատված է, դրանից հետո կենտրոնանանք անհետ կորածների փնտրելու վրա, որոնց մի մասը կարող է գերեվարված լինել»,-ասել է նա։
Ավելի վաղ փոխվարչապետ Ավինյանը հայտարարել էր, որ հայկական կողմն առաջարկում է գերիների փոխանակաման՝ «բոլորը՝ բոլորի դիմաց» սկզբունքը, ինչին, կարծես թե, համաձայն է նաև ադրբեջանական կողմը։
Փաշինյանի խոսքով՝ սա բարդ գործընթաց է ու ինքն ակնկալում է անհետ կործների հարազատների ըմբռնումը։ Վարչապետը նշել է, որ անհետ կորածների որոնման ու չճանաչված մարմինների նույնականացման հարցերը նոր թափով պետք է ընթանան։
Նա նաև ընդգծել է, որ անհետ կորածների որոնման աշխատանքները մեծապես կապված են միջավայրի բարելավումից, իսկ դա միայն հայկական կողմից չի կախված։