15 հունվարի 2022 - 13:12 AMT
Կենտրոնական բանկը դրամական փոխանցումների ազգային համակարգ է ստեղծում։ Այդ մասին ասել է ԿԲ փոխնախագահ Վախթանգ Աբրահամյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նշել է, որ STAK Money Transfer համակարգը պետք է գործարկվի ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում։
Համակարգի ներդրման նպատակը դրամական փոխանցումների սպասարկումն է, առանց բանկային հաշիվ բացելու, ինչպես Հայաստանում, այնպես արտերկրում։ Հետագայում համակարգին կավելացվի բանկային հաշվին և էլեկտրոնային դրամապանակին փոխանցելու հնարավորություն։
Աբրահամյանը նշել է, որ STAK-ը թույլ կտա ստանալ ցանկացած փոխանցում ցանկացած բանկում՝ համակարգին կմիացվեն ՀՀ բոլոր բանկերը, ArCa համակարգը, ինչպես նաև, հավանաբար, երկրում գործող փոխանցման համակարգերը։ STAK-ը կմիանա նաև այլ երկրների նմանատիպ «անդրհամակարգերին», այդ թվում ՌԴ «Արագ վճարումների համակարգին»։