9 մարտի 2022 - 12:13 AMT
Մարտի 7-ի դրությամբ ՄԱԿ-ը Ուկրաինայում, քաղաքացիական բնակչության շրջանում, առնվազն 474 զոհվածի և 861 վիրավորի մասին է հայտնել։
Նշվում է, որ սպանվածների թվում 97 տղամարդ կա, 54 կին, 8 տղա և 4 աղջիկ, ինչպես նաև 17 երեխա և 294 մեծահասակ, որոնց սեռը դեռ հայտնի չէ։ Այդ տվյալները հայտնել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի վարչությունը։
Դոնեցկի և Լուգանսկի շրջանում 545 տուժած կա՝ 6 սպանված և 44 վիրավոր, գրում է Vesti.ua-ն։
Նշվում է, որ խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերի մեծ մասը գրանցվել է մեծ խոցելիության պայթուցիկ զենքի կիրառման հետևանքով, այդ թվում՝ «ծանր հրետանու և համազարկային ռեակտիվ համակարգերի, հրթիռային և ավիացիոն հարվածների արդյունքում»։
ՄԱԿ Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարը նշել է, որ «իրական թվերը շատ ավելին են, քանի որ տեղեկատվությունն այն վայրերից, որտեղ ինտենսիվ մարտական գործողություններ են ընթանում, ուշացումով է հասնում, իսկ լուրերից շատերը հաստատման կարիք ունեն»։