2 ապրիլի 2009 - 13:28 AMT
Թուրքիան ու Հայաստանը կարող են բացել սահմանը եւ վերականգնել դիվանագիտական հարաբերություններն արդեն ապրիլի 16-ին: Կողմերի պաշտոնական ներկայացուցիչները դեռեւս չեն մեկնաբանում այդ տեղեկատվությունը: Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման եւ սահմանի բացման մասին համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել արդեն ապրիլի 16-ին, գրում է Wall Street Journal-ը` հղում անելով Բրյուսելում դիվանագիտական աղբյուրների վրա:
Ըստ դիվանագետների, համաձայնագրում կետեր կլինեն սահմանի բացման, դիվանագիտական կապերի վերականգնման եւ վիճահարույց հարցերի լուծման նպատակով մի շարք հանձնաժողովներ ձեւավորելու մասին, այդ թվում երկու կողմերի համար չափազանց մի կարեւոր հարցի շուրջ, որը թերթի աղբյուրները հրաժարվել են նշել այդ հարցի խիստ նրբանկատ բնույթի պատճառով:
Կողմերի պաշտոնական ներկայացուցիչները դեռեւս ձեռնպահ են մնում մեկնաբանություններից: Սակայն Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանը կարող է այդ հարցի շուրջ հայտարարությամբ հանդես գալ արդեն մոտակա կիրակի օրը:
Հաջորդ շաբաթ Անկարա է ժամանում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման: Կովկասում պետքարտուղարության հատուկ ներկայացուցիչ Մեթյու Բրայզան եւս կժամանի Թուրքիա: Թերթը նշում է, որ համաձայնագիրը կարող է թուլացնել լարվածությունը Կովկասում եւ նպաստել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը: Այն նաեւ կարող է նպաստել Թուրքիայի ազդեցության տարածմանը տարածաշրջանում: