24 մարտի 2022 - 13:50 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության նիստում անդրադառնալով Արցախում տիրող վիճակին, ասել է, որ Բաքուն խնդիր է դրել՝ ամեն ինչ անել Արցախում էթնիկ զտումների քաղաքականությունն ավարտին հասցնելու համար։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանն արդեն մոտ 1.5 տարի թմբկահարում է, թե փառահեղ հաղթանակ է տարել 44-օրյա պատերազմում, բայց ամեն ինչ ցույց է տալիս, որ այն փաստը, որ այսքան տառապանքներից, զրկանքներից հետո Արցախում հենց հիմա, հենց այս պահին մոտ 117,000 հայ է ապրում, Ադրբեջանը համարում է իր ամենամեծ պարտությունը։
Վարչապետը նաև խիստ խորհրդանշական է համարել Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունը, որտեղ ասվում էր, թե Արցախի գազամատակարարման հարցը Ադրբեջանի ներքին գործն է։
«Դիվանագիտական լեզվից թարգմանաբար դա նշանակում է՝ «միջազգային հանրություն, այս կողմ մի նայեք ու թույլ տվեք մենք անարգել, միջազգային հանրության համար աննկատ կամ էլ «հակաահաբեկչական գործողությունների» անվան ներքո ավարտին հասցնենք Արցախը էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականության միջոցով հայերից ազատելու քաղաքականությունը»»,- ասել է Փաշինյանն՝ ընդգծելով, որ նման բան տեղի ունենալ չի կարող։
Նշելով, թե շատերը քննադատում են «խաղաղ դարաշրջան» բացելու քաղաքականությունը՝ Փաշինյանն ասել է, որ իր սադրանքներով Ադրբեջանը փորձում է մեզ շեղել խաղաղության օրակարգից՝ տարածաշրջանում նոր պատերազմներ հրահրելու իր քաղաքականությունը կյանքի կոչելու համար։ «Բայց մենք չպետք է տրվենք այդօրինակ սադրանքներին»,-հավելել է նա: