9 ապրիլի 2009 - 01:59 AMT
Հայտնի «System Of A Down» խմբի առաջատար Սերժ Թանկյանը YouTube կայքէջում տեսահոլովակ է զետեղել, որտեղ մյուս ակտիվիստների հետ միասին կոչ է անում նախագահին կատարել իր խոստումը եւ պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Սերժ Թանկյանն, որը հայտնի է երգերի կատարման ժամանակ հնչող իր կարգախոսներով ու կոչերով, ստանալով Թոմ Մորելոյի ու «Արդարադատության առանցք» կազմակերպության աջակցությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված քարոզարշավ է սկսել: Այն նվիրված է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության 94-րդ տարելիցին:
Տեսահոլովակում Թուրքիայի կառավարությանը հասցեագրված մեղադրանք կա, ինչպես նաեւ հայտնի երաժիշտ Թոմ Մորելոյի, կոնգրեսական Ադամ Շիֆի մեկնաբանությունները, ինչպես նաեւ կոչեր` Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու պահանջով դիմել Սպիտակ տուն:
«Քանի որ մոտենում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը` ապրիլի 24-ը, մենք դիմում ենք ԱՄՆ նախագահին եւ Կոնգրեսին` պահանջելով աջակցել ճշմարտության հաստատմանը: Մենք կոչ ենք անում բողոք հայտնել Հայոց ցեղասպանության, ինչպես նաեւ բոլոր կատարված ցեղասպանությունների դեմ»,-հայտարարել է Սերժ Թանկյանը: