10 օգոստոսի 2022 - 13:30 AMT
Oգոստոսի 3-ին Արցախում մասնակի զորահավաքի շրջանակում զորակոչված անձինք զորացրվում են, հայտնում է ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը։
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հրամանագիր է ստորագրել 2022 թվականի օգոստոսի 3-ին հայտարարված մասնակի զորահավաքի շրջանակներում զինվորական ծառայության զորակոչված քաղաքացիների զորացրում կատարելու մասին:
Մասնակի զորահավաքը պայմանավորված էր օգոստոսի սկզբին շփման գծում լարվածության աճով՝ անհրաժեշտություն էր առաջացել համալրելու առանձին զորամասեր և զինվորական կամ քաղաքացիական պաշտոններ: Հայտարարված մասնակի զորահավաքում ընդգրկված էին միայն կոնկրետ զորամասեր, որոնց կցագրված քաղաքացիներն էին զորակոչվել։
Օգոստոսի 1-ին` ժամը 09:00-ից սկսած, Արցախի Հանրապետության հյուսիսային և հյուսիս-արևմտյան սահմանագոտու մի շարք հատվածներում ադրբեջանական ստորաբաժանումները դիմել են սադրանքի՝ կատարելով շփման գիծը հատելու փորձեր, որոնք կասեցվել են ՊԲ ստորաբաժանումների ուժերով: Օգոստոսի 1-ին ադրբեջանական ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված սադրանքի հետևանքով վիրավորում էր ստացել ՊԲ զինծառայող Ալբերտ Բախշիյանը։