16 սեպտեմբերի 2022 - 10:19 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որի ընթացքում քննարկվել է սահմանին տիրող իրավիճակը: Այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը։
Հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 15-ին։
Բլինքենն ասել է, որ առաջ շարժվելու միակ միջոցը դիվանագիտությունն է և առաջիկայում ևս ինքն անձամբ է դրանով զբաղվելու։
«Բլինքենն իր ցավակցություններն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին ռազմական գործողությունների ժամանակ զոհերի կապակցությամբ։ Պետքարտուղարը հաստատել է ԱՄՆ հավատարմությունը խաղաղ կարգավորման հարցում Հայաստանին ու Ադրբեջանին օգնելու հարցում», –նշել է Փրայսը: