4 նոյեմբերի 2022 - 13:05 AMT
Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատի հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը նշանակվել է ԱՀ պետնախարար։ Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ստորագրել է հրամանագիրը։ Վարդանյանը կհամակարգի հետևյալ նախարարությունների ղեկավարների գործունեությունը․
-առողջապահության նախարար,
-արդարադատության նախարար,
-արտաքին գործերի նախարար,
-գյուղատնտեսության նախարար,
-կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար,
-սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար,
-տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար,
-քաղաքաշինության նախարար,
-ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար:
Այդ նպատակով փոփոխություն է կատարվել «Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի կողմից նախարարների գործունեության համակարգման մասին» ԱՀ նախագահի հրամանագրում։
Հարությունյանի մեկ այլ հրամանագրով փոփոխություններ և լրացումներ են կատարվել «Արցախի Հանրապետության կառավարության և պետական կառավարման այլ մարմինների գործունեության կազմակերպման կարգը սահմանելու մասին» ԱՀ Նախագահի հրամանագրում, համաձայն որի՝ պետնախարարին վերապահված են նաև ԱՀ պետական կառավարման հետևյալ մարմինների ղեկավարների գործունեության համակարգման գործառույթներ՝
-պետական վերահսկողական ծառայության պետի,
-կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահի,
-նյութական վնասների հարցերի կոմիտեի նախագահի,
-պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի,
-պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեի նախագահի,
-ջրային կոմիտեի նախագահի:
Մեկ այլ հրամանագրով Արտակ Բեգլարյանն ազատվել է պետական նախարարի պաշտոնից։
Ռուբեն Վարդանյանը հրաժարվել է ՌԴ քաղաքացիությունից, տեղափոխվել ԱՀ և հիմնել Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ։
Ընթերցեք նաև․ Վարդանյան․ Մեր գործողություններով պետք է ցույց տանք՝ Արցախի հետ կարելի է և պետք է հաշվի նստել