30 նոյեմբերի 2022 - 13:12 AMT
Հայաստանում սեպտեմբերի 21-ից նոյեմբերի 11-ն ընկած ժամանակահատվածում ըստ կացության վայրի գրանցվել է 2820 ռուսաստանցի, ինչը 4 անգամ ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ 2021-ին ՀՀ-ում ժամանակավոր գրացնում էր ստացել ՌԴ 722 քաղաքացի, հայտնում է ՌԲԿ-ն։
Տվյալները հայտնել է ՀՀ ոստիկանությունը՝ ՌԲԿ-ի հարցմանն ի պատասխան։
Ավելացել են նաև կացության ժամանակավոր կարգավիճակի ստացման հայտերը՝ 1․5 ամսվա ընթացքում դիմում է ներկայացրել ՌԴ 708 քաղաքացի։
2021-ի նույն ժամանակահատվածում նման դիմում էր ներկայացրել 257 անձ, ինչը 2․5 անգամ պակաս է 2022-ի ցուցանիշից։
2022-ի նշված ժամանակահատվածում կացության ժամանակավոր կարգավիճակի հայտի 1 մերժում է եղել՝ պատճառները չեն նշվում։ 1 մերժում է եղել նաև նախորդ տարի։
ՌԴ ԱԴԾ տվյալներով, 2022-ի երրորդ եռամսյակում՝ հուլիս-սեպտեմբերին, ՌԴ-ից ՀՀ է մեկնել 267,000 մարդ, ինչը ռեկորդային թիվ է վերջին 5 տարվա համար։
ՀՀ միգրացիոն ծառայությունից հայտնել են, որ հոկտեմբերի վերջի տվյալներով ՀՀ է ժամանել ավելի քան 786,000 ռուսաստանցի, որից 744,000 վերադարձել է ՌԴ։ Այդպիսովում