26 հունվարի 2023 - 11:58 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում ստեղծված վիճակին, ասել է, որ շրջափակումից բացի Բաքուն շարունակաբար կիրառում է նաև գազային ճնշման գործիքը։
«Ադրբեջանը փակել է նաև ԼՂ-ն սնուցող գազի խողովակը, հետո բացել 10 տոկոսով, հետո նորից փակել և այսպես շարունակ։ Ադրբեջանը շարունակաբար կիրառում է նաև գազային ճնշման գործիքը։ ԼՂ կյանքի ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, որը սահմանվել է 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ և որի անխափան գործունեության գրավոր երաշխիքներ են տվել Ադրբեջանն ու ՌԴ-ն, փակ է արդեն 46 օր»,-ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամը ծավալվում է ամբողջ թափով
Վարչապետը նշել է, որ ԼՂ մանկապարտեզների մոտ 6000 սան, դպրոցների մոտ 19,000 աշակերտ, բուհերի մոտ 6800 ուսանող արդեն մեկ ամիս է՝ զրկված է կրթության իրավունքից։ Փաշինյանը շեշտել է, որ մանկապարտեզները չեն աշխատում նաև սննդի բացակայության պատճառով։
Նա հավելել է, որ մարդիկ կտրոններով են ձեռք բերում առաջին անհրաժեշտության ապրանքները և հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը խափանել է նաև Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գծի աշխատանքը։
«Այս ամենով Ադրբեջանը մեկ նպատակ է հետապնդում՝ կոտրել սեփական հայրենիքում ապրելու ԼՂ հայության կամքը։ Բաքվի պլանը հետևյալն է՝ ԼՂ-ում տնտեսական, հոգեբանական ճնշումը հասնցել մի կուլմինացիոն կետի, որից հետո մի քանի օրով բացել միջանցքը՝ ակնկալեով, որ ԼՂ բնակիչները զանգածաբար կհեռանան իրենց տներից, հետո նորից փակել՝ այնքան ժամանակ, մինչև վերջին հայը կլքի ԼՂ-ն»,-ասել է վարչապետը՝ դա համարելով էթնիկ զտման բացահայտ քաղաքականություն։