3 մարտի 2023 - 11:44 AMT
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը Բեռլինում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Գերմանիան կընդլայնի իր մասնակցությունը ԵՄ դիտորդական առաքելությանը։
Նա նշել է, որ Գերմանիան ավելի շատ դիտորդներ կուղարկի ՀՀ սահմանամերձ շրջաններ՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի կայունացման նպատակով, գրում է Deutsche Welle-ն։
Շոլցը մտահոգություն է հայտնել, որ ստատուս-քվոն «Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից վիճարկվող տարածաշրջանում շարունակում է անկայուն մնալ, իսկ հումանիտար իրավիճակը՝ ծայրահեղ մտահոգիչ»։
Նշվում է նաև` Շոլցն ընդգծել է, որ «շատ հպարտ է ընդհանրապես ամբողջ այս առաքելությամբ, որը գերմանացի դաշնային ոստիկան է ղեկավարում։ Նա հավելել է, որ ցանկանում է զարգացնել այդ առաքելությունը՝ Գերմանիայից ավելի շատ դիտորդների ներգրավելով։
Շոլցը նաև կոչ է արել «կենսունակ լուծում» գտնել հակամարտության կարգավորման համար՝ երկու երկրների տարածքային ամբողջականության և Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա։
Ընթերցեք նաև․Շոլց․ ՀՀ և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ԼՂ քաղաքացիների ինքնորոշման իրավունքները հավասարազոր են