27 մարտի 2023 - 12:57 AMT
Ադրբեջանը կրկին առաջարկել է ԼՂ-ին հաջորդ հանդիպումը Բաքվում անցկացնել։ Առաջարկը ներկայացրել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը՝ նշելով, որ «Ղարաբաղի հայ հանրության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը քննարկվելու են վերաինտեգրման հարցեր»։
Հանդիպումն առաջարկվում է անցկացնել ապրիլի առաջին շաբաթվա ընթացքում, գրում է ադրբեջանական APA-ն։
«Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը մեկ անգամ ևս առաջարկում է Ղարաբաղի հայ հանրությանը, որպես շարունակություն մարտի 1-ին Խոջալուում կայացած հանդիպման և մարտի 13-ի հանդիպման հրավերի, հանդիպում անցկացնել Բաքվում ապրիլի առաջին շաբաթվա ընթացքում՝ քննարկելու համար վերաինտեգրման, ինչպես նաև Ղարաբաղում ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականցման հարցեր»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Մարտի 13-ին Ադրբեջանն առաջարկել էր ԼՂ-ին հաջորդ հանդիպումը Բաքվում անցկացնել՝ «վերաինտեգրումը քննարկելու համար»։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը: «Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը հրավիրում է Ղարաբաղի հայ հասարակության ներկայացուցիչներին երկրորդ հանդիպման՝ շարունակելու համար վերաինտեգրման թեմայով շփումները, ինչպես նաև՝ քննարկելու Ղարաբաղում ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացման հարցեր»,-ասվում էր հաղորդագրության մեջ:
Մարտի 14-ին Արցախի ԱԳՆ-ն պատասխանել էր, որ նման հանդիպումներ կարող են տեղի ունենալ ՌԴ խաղաղապահների միջնորդությամբ, նույն վայրում՝ ինչ մարտի 1-ին, հումանիտար, ենթակառուցվածքային, տեխնիկական հարցերի շուրջ, առանց դրանց անհարկի քաղաքականացման: «Ինչ վերաբերում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման քաղաքական հարցերին, ապա հիշեցնենք, որ Արցախը հավատարիմ է հակամարտության համապարփակ կարգավորմանն ուղղված բանակցություններին, որոնք պետք է տեղի ունենան միջազգայնորեն ճանաչված և հաստատված ձևաչափով՝ կողմերի հավասար իրավունքների և ստանձնած պարտավորությունների կատարման միջազգային երաշխիքների առկայության պայմաններում»,-ասվում էր հայտարարության մեջ։