Հուլիսի 4-ին Մոսկվայի ՀԱԵ Ռուսական և Նոր Նախիջևանի թեմի եկեղեցական համալիրում թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոսի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՌԴ հայկական կազմակերպությունների և առանձին անհատների ժողովը, որտեղ քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչիրնի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված կրիտիկական վիճակը։
Ժողովի մասնակցիները դիմել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ կոչ անելով պաշտպանել Լեռնայիան Ղարաբաղի հայերին ըստ ՌԴ կողմից 2020-ի նոյեմբերին «կամովին ստանձնած պարտավորությունների»,-գրում է Yerkramas.org-ը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ հունիսի 28-ին ադրբեջանական ագրեսիայի ակտի հետևանքով ԼՂ 4 զինծառայողի մահը կրկին հաստատեց, որ Ադրբեջանը մտադիր է «լուծել» ԼՂ հարցը ռազմական ճանապարհով։
«Նեոնացիստներն այսօր փորձում են ոչնչացնել հերոսական այդ ժողովրդին սովով, ցրտով, աղքատությամբ, բոլոր մարդկային իրավունքների ոտնահարմամբ, ուզում են ստիպել նրանց լքել իրենց հայրենիքը, տիրանալ նրա հողին և ոչնչացնել Արցախի հազարամյակների հայկական քրիստոնեական քաղաքակրթությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ժողովի մասնակիցները նաև կոչ են արել ՌԴ ղեկավարությանը միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի ապաշրջափակման և անվտանգության ապահովման և ԼՂ ժողովրդի ազատ սոցիալ-տնտեսական գործունեության համար։ Նրանք նաև հավաստիացրել են Պուտինին, որ պատրաստ են իրենցից կախված ամեն ինչ անել այդ հարցերը լուծելու համար։