Մարդասիրական օգնությամբ բեռնված երկու տասնյակ բեռնատար 400 տոննա հումանիտար օգնություն կհասցնեն մինչև Կոռնիձոր, որտեղից նախատեսվում է ռուս խաղաղապահների միջոցով հումանիտար օգնությունը փոխանցել արդեն 227 օր շրջափակման մեջ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանը։
«Մարդասիրական օգնություն Լեռնային Ղարաբաղին, սնունդ կյանքի համար»՝ գրված է մարդասիրական օգնությամբ բեռնված երկու տասնյակ բեռնատարների վրա։
Հուլիսի 25-ին փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծված՝ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում ԼՂ ժողովրդին աջակցության կառավարման աշխատանքային խմբի հերթական նիստը, որտեղ որոշվել է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը պարենային և բժշկական հրատապ հումանիտար աջակցություն ցույց տալ:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը հայտարարել էր, թե իբր հայկական կողմը Լաչինի միջանցքում «տարբեր տրանսպորտային միջոցների կուտակմամբ սադրանք է նախապատրաստում»։ Իսկ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում եռակողմ հանդիպումից հետո հայտարարել էր, որ պետք է սնունդ և դեղորայք հասցնել ԼՂ հայերին և ՌԴ խաղաղապահները բոլոր հնարավարություններն ունեն դրան աջակցելու։