28 ապրիլի 2009 - 23:57 AMT
Ապրիլի 28-ի երեկոյան Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հրավիրել էր խորհրդակցություն, որին մասնակցեցին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Ազգային ժողովի ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահները եւ խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
Իր բացման խոսքում ԱԺ նախագահը նշեց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կանոնակարգման վերաբերյալ պատգամավորների բազմաթիվ հարցերին պատասխանելու համար ինքը խորհրդարան է հրավիրել արտաքին գործերի նախարարին: Նա ընդգծեց, որ խորհրդարանը բազմակարծության ամբիոն է, որտեղ պետք է անցկացվեն անկաշկանդ կառուցողական քննարկումներ օրախնդիր բոլոր հարցերի շուրջ:
Այնուհետեւ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը խորհրդակցությանը մասնակցող պատգամավորներին մանրակրկիտ ներկայացրեց իրավիճակը եւ վերջին զարգացումները հայ-թուրքական հարաբերությունների կանոնակարգման գործում, ինչպես նաեւ պատասխանեց պատգամավորների բարձրացրած հարցերին, այդ մասին հաղորդվում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը: