7 հոկտեմբերի 2023 - 13:56 AMT
Ֆրանսիական Վիենի քաղաքապետ Թյերի Կովաչը կարգադրել է հանել վարչական շենքի ճակատային մասից Ուկրաինայի դրոշը՝ Ադրբեջանի հետ գործակցության մասին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու խոսքերից հետո, գրում է Dauphiné Libéré–ն։
«Չի կարելի հղում անել արևմտյան արժեքներին և այդ հիմքով կոչ անել Արևմուտքին օգնել, միևնույն ժամանակ կիսելով մի ռեժիմի տեսլականը, որը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման նախաձեռնողն է։ Ադրբեջանական բռնապետին նման աջակցությունն անընդունելի է։ Դրոշի հանումը չի նվազեցնում այն աջակցությունը, որը Վիենը ցուցաբերում է ուկրաինացի ժողովրդին»,–ասել է քաղաքապետը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ Կովաչի, չի կարելի շնորհակալություն հայտնել Բաքվին հումանիտար օգնության համար, մասնավորապես, էներգետիկայի հատվածում, երբ Ադրբեջանը «գազը մեկուկես անգամ թանկ է վաճառում՝ ֆինանսավորելու համար իր ռազմական ջանքերը Հայաստանի դեմ»։
Զելենսկին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել էր Ուկրաինային ցուցաբերվող հումանիտար օգնությունը էներգետիկ ոլորտում, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությունը, մարտահրավերներն ու հակազդեցության ձևերը։