ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանը Հանրային հեռուստատեսությանը հարցազրույցում հայտարարել է, որ ՀՀ–ն հիմնավորված դժգոհություն ունի ՀԱՊԿ–ից։
Նա ասել է, որ Հայաստանն անդամակցել է ՀԱՊԿ–ին մեկ պատճառով՝ անվտանգության ապահովման համար, և Երևանն ուզում է հասկանալ՝ անդամությունը ՀԱՊԿ–ում երաշխավորելու է երկրի տարածքային ամբողջականությունը, թե ոչ։
«Երբ Հայաստանում անվտանգության հետ կապված խնդիրներ առաջացան, ՀԱՊԿ–ը չարձագանքեց։ Մենք ուզում ենք հասկանալ՝ առաջիկայո՞ւմ էլ է այդպես լինելու։ Անդամությունը ՀԱՊԿ–ում երաշխավորելո՞ւ է երկրի տարածքային ամբողջականությունը, երկրի սահմանների անվտանգությունը, անվտանգային համակարգը»,–ասել է նա։
Ըստ Պապոյանի, ՀԱՊԿ–ը պետք է պատասխանի այդ հարցերին։
Պապոյանն անդրադարձել է նաև Վերին Լարսի անցակետում հայկական բեռնատարների համար առաջացած խնդիրներին։
Նրա կարծիքով ճիշտ չէ Հայաստանի պահվածքը ՀԱՊԿ շրջանակներում և տնտեսական բաղադրիչը կապել իրար։ Նա հավելել է, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ շրջանակներում որևէ խնդիր չունի։
«Մենք լավ ենք փոխգործակցում, ներմուծում և արտահանում ենք ապրանքներ, ՀՀ և մեր գործընկերների տնտեսությունը զարգանում է»,- ասել է պատգամավորը։