4 մայիսի 2009 - 15:25 AMT
Մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարի հարցերով ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ Էվա Բյոդեն ս.թ. մայիսի 6-8-ն առաջին անգամ կայցելի Հայաստան:
Այցի ընթացքում նա կհանդիպի Հայաստանի Արտաքին գործերի, Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի, Արդարադատության նախարարությունների, Գլխավոր դատախազության, ՀՀ ոստիկանության, ՀՀ Ազգային Ժողովի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ: Նա նաեւ կմասնակցի ՀՀ ԱԳՆ-ի կողմից համակարգվող հակաթրաֆիքինգային միջգերատեսչական խորհդի աշխատանքային խմբի հանդիպմանը:
Հատուկ ներկայացուցչի հանդիպումները կօգնեն խորացնել ու ամրապնդել Հայաստանում հակաթրաֆիքինգային դերակատարների համագործակցությունը ԵԱՀԿ-ի հետ, հստակեցնել այն ոլորտները, որտեղ ԵԱՀԿ-ի աջակցությունը եւ փորձը կարող է օգտակար լինել:
ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը մյուս միջազգային կազմակերպությունների հետ սերտ համագործակցությամբ աջակցում է Հայաստանի իշխանություններին մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարի գործում, թրաֆիքինգի զոհերի պաշտպանության եւ աջակցության ապահովման մեխանիզմների եւ հակաթրաֆիքինգային ռազմավարությունների մշակման հարցերում:
Գրասենյակի գործունեության ուշադրության կենտրոնում է ուղղորդման ազգային մեխանիզմի մշակումը եւ Հայաստանի իրավապահ կառույցների աշխատակիցների թրաֆիքինգի դեմ պայքարի ոլորտում վերապատրաստումը: ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ նախարարության տարածքում հիմնել է Թրաֆիքինգի զոհերի բարելավված պաշտպանության համար աջակցության եւ ռեսուրսային կենտրոն: