18 դեկտեմբերի 2023 - 18:51 AMT
Ռեշտ–Աստարա երկաթուղային միջանցքի կառուցումն Ադրբեջանի և Իրանի միջև կսկսվի 2024–ին։ Այդ մասին հայտարարել է Իրանի ճանապարհների և քաղաքային զարգացման նախարար Շահրիյար Էֆենդիզադեն, հայտնում է Mehr գործակալությունը։
«Ըստ ձեռք բերված պայմանավորվածության, մենք հուսով ենք, որ այդ նախագծի իրականացումը կմեկնարկի 2024–ի սկզբին»,–ասել է պաշտոնյան։
Էֆենդիզադեն նշել է, որ 162 կմ երկարություն ունեցող Ռեշտ–Աստարա հատվածը ներկա դրությամբ ամենակարևոր երկաթուղային նախագիծն է Իրանում՝ այն մաս է հանդիսանում Աստարա–Ռեշտ–Կազվին երկաթուղային միջանցքի, որը պետք է միացնի Իրանի, Ադրբեջանի և ՌԴ երկաթուղիները։ Այն նաև Հյուսիս–Հարավ մայրուղու մաս է կազմում։
2023–ին մայիսին Մոսկվան ու Թեհրանը փաստաթղթեր են ստորագրել Իրանի տարածքում գտնվող Ռեշտ –Աստարա հատվածը ավարտին հասցնելու վերաբերյալ։