Օգոստոսի 30-ի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 4300 արցախցի է դիմել ՀՀ քաղաքացիության համար, մոտ 3000-ն արդեն ստացել է։ Այդ մասին ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի նիստում ասել է ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը:
«Հայաստանի նախագահի հրամանագրերով նրանց շնորհվել է ՀՀ քաղաքացիություն»,- ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ այստեղ մի կարևոր նկատառում պետք է հաշվի առնել. անչափահասները չեն դիմելու քաղաքացիություն ստանալու, որովհետև ծնողների անձնագրի փոփոխությամբ է հետագա գործընթացը պայմանավորված։
«Ինչ վերաբերում է դյուրացված կարգին, արդեն իսկ այն գործում է: «Քաղաքացիության մասին» օրենքով սահմանված է 90 աշխատանային օր: Մոտավորապես 4 ամիս գործում է ստանդարտի պարագայում, իսկ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց պարագայում հիմնականում գործընթացը միջինում տևում է 2 ամիս»,– ասել է Ղազարյանը:
Նշվել է, որ բոլոր տարածքային ստորաբաժանումները մարզերում ընդունում են քաղաքացիության դիմումներ և դա արագացնում է գործընթացը։