19 մայիսի 2009 - 23:51 AMT
«Հայ ծայրահեղ աղգայնականների ղեկավար»,-այսպես է բնութագրված Ջոն Կիրակոսյանը ԽՄԿԿ ԿԿ հղված փաստաթղթերից մեկում: Այդ մասին է ասել ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ Էդուարդ Զոհրաբյանը, այսօր Հայաստանի ազգային արխիվում նվիրված ցուցահանդեսի բացման արարողությանը:
«Նրա աշխատությունն, որի նպատակն էր Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացումն էր, հույզերի ալիք բարձրացրեց սփյուռքում, քանի որ Խորհրդային Միությունում դեռեւս ոչ ոք չէր համարձակվել խոսել այդ ողբերգության մասին»,-ցուցահանդեսի բացմանն ասել է գիտական եւ հասարակական գործիչ Վլադիմիր Բարխուդարյանը:
Արխիվային նութերից ցուցահանդեսի մասնակիցներին են ներկայացվել Ջոն Կիրակոսյանի անձնական եւ պաշտոնական լուսանկարները, ինչպես նաեւ նրան ուղղված փաստաթղթեր ու նամակներ:
«Ջոն Կիրակոսյանն իրենից հետո հսկայական թվով փաստաթղթեր է թողել, որի մի մասը փոխանցվել է Ազգային արխիվ, սակայն տանը կան դեռեւս շատ նյութեր, որոնք մանրակրկիտ ուսումնասիրության կարիք ունեն»,-ասել է Կիրակոսյանի որդին` Հայաստանի փոխարտգործնախարար Արման Կիրակոսյանը: Նա նաեւ հավելել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է ՀՀ ազգային արխիվի պահպանմանը հանձնել նրա ուսանողական տետրերը, դասախոսությունների գրառումները, ձեռագրերը:
Մինչ սեպտեմբեր արխիվի այցելուները հնարավորություն կունենան տեսնել Երրորդ Հանրապետության առաջին արտգործնախարարի փաստաթղթերն ու լուսանկարները:
Ջոն Կիրակոսյանը ծնվել է 1929թ. Երեւանում: Ավարտել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների բաժինը, այնուհետեւ ԽՍՀՄ Գիտությունների ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի ասպիրանտուրան: 60-ակններից ի վեր Ջ.Կիրակոսյանը զբաղվել է Արեւմտյան Հայաստանի պատմության խնդիրներով, քայլ առ քայլ բացահայտելով հայկական հարցի ստվերային ու քիչ ուսումնասիրված կողմերը, ինչին էլ նվիրել է իր ողջ կյանքը: